smartphone, photography, woman

Co byste měli vědět o vodotěsnosti telefonu IP68

V dnešní době je certifikace odolnosti vůči prachu a vodě u mobilních telefonů velmi důležitá. Stupeň ochrany IP68 je jedním z nejvyšších a uživatelům nabízí určitou míru jistoty, že jejich zařízení přežije i v náročnějších podmínkách. Ale co přesně tento kód znamená? A jaké jsou jeho limity? Podívejme se blíže na specifika této certifikace a co můžete od telefonu s IP68 reálně očekávat.

Jak se testuje odolnost IP68

Stupeň ochrany IP68 je definován mezinárodní normou IEC 60529. První číslice “6” označuje nejvyšší úroveň ochrany proti prachu, zatímco druhá číslice “8” udává ochranu proti trvalému ponoření do vody. Aby telefon získal tuto certifikaci, musí splňovat specifické podmínky v laboratorních testech. Typicky to znamená, že telefon musí odolat ponoření do vody do hloubky 1,5 metru po dobu 30 minut.

Voděodolnost není vodotěsnost

Jak upozorňuje článek na wired.cz, je důležité si uvědomit rozdíl mezi voděodolností a vodotěsností. Voděodolnost telefonu IP68 neznamená, že je telefon absolutně vodotěsný. Různé situace, jako jsou rychlé změny teploty, slaná voda, nebo chemicky upravená voda v bazénech, mohou negativně ovlivnit těsnost a dlouhodobou odolnost telefonu. Jakub Michlovský ve svém článku zdůrazňuje, že ani s IP68 certifikací by se uživatelé neměli spoléhat na to, že jejich telefon přežije všechny typy vodních nehod.

Pokračování článku  Úspěšný eshop má svou šablonu a Jaroslav Voldřich z Plzně vám ji prozradí

Ekonomické aspekty certifikace IP68

Pro výrobce představuje získání této certifikace dodatečné náklady, které se pak mohou promítnout do ceny zařízení. Navíc, pokud se telefon s IP68 certifikací přesto poškodí vlivem vody, může to vést k nákladným reklamacím a poškození reputace značky. Uživatelé by si tedy měli být vědomi, že i když investují do dražšího telefonu s touto certifikací, neznamená to absolutní bezpečnost před vodními škodami.

Jak maximalizovat ochranu telefonu

I když váš telefon má certifikaci IP68, je důležité dodržovat několik základních pravidel, aby ochrana zůstala efektivní. Vyhněte se ponořování zařízení do slané vody, chlorovaných bazénů, nebo velmi horké vody. Po kontaktu s vodou je dobré telefon důkladně osušit a vyhnout se nabíjení, dokud není zcela suchý.

Vodotěsnost telefonu IP68 je výbornou vlastností, která poskytuje uživatelům větší klid při každodenním používání.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *