House Property Real Estate Mortgage  - Tumisu / Pixabay

Co byste měli vědět před tím, než se rozhodnete, pro nákup nemovitosti?

I když se s nákupem nemovitosti pravděpodobně setkáte pouze několikrát za život, je to záležitost nadmíru důležitá a je také třeba jí věnovat patřičnou pozornost. S tímto právním úkonem je spojeno nemalé množství financí, a proto byste se měli vyvarovat všech chyb, které byť jen z nepozornosti snadno můžete udělat. Tento článek by vám měl pomoci a poradit s nákupem nemovitosti.

Chcete-li si pořídit byt či nový dům, máte v podstatě dvě možnosti

Buď se výslovně spolehnete na vaši iniciativu anebo dáte přednost realitní kanceláři, která vám dokáže nákup velmi usnadnit. V prvním případě budete osvobozeni od jakýchkoli poplatků, na druhou stranu veškeré ověřování nemovitosti a s ní spojené dokumentace vám spadne přímo do klína a bude záležet zcela na vašich schopnostech.

Obecně lidé často dávají přednost právě osvědčeným a větším realitním kancelářím, které se pohybují na trhu již řadu let anebo také doporučeným kancelářím od svých známých.

Vaším druhým krokem by mělo být rozhodnutí, jak nemovitost financovat. Stavební spoření je účinným pomocníkem, avšak dnes jako by nestačilo tlaku hypotečních úvěrů. Bankovní domy nabízejí širokou paletu služeb spojených s poskytnutím úvěru.

S přihlédnutím na vaši výši trvalého příjmu máte na výběr zvolit si finanční částku již od 300 tisíc, dobu splatnosti pohybující se od jednoho až po třicet let. Dále vám jsou nabízeny úlevy na zprostředkovatelských poplatcích, na kterých můžete ušetřit až desetitisíce koruny.

Pokračování článku  Hodláte v Ostravě pronajmout pozemek, pro který nemáte využití? Může to být mnohem lepší řešení než jeho prodej!
Realtor Business House Sign Sale - mohamed_hassan / Pixabay
mohamed_hassan / Pixabay

Katastr nemovitostí je nezbytnou podmínkou

V katastru nemovitostí byste měli správně najít všechny nemovitosti, které vám kancelář či jednotlivci předloží k nabídce. Náhled je veřejně přístupný a bezplatný a jsou zde evidovány veškeré změny, kterými nemovitosti procházely.

Katastr nemovitostí je přístupný také online, a to na adrese https://nahlizenidokn.cuzk.cz/. Veškerá data jsou obvykle denně aktualizovaná, s možností digitálního náhledu informativní mapy nebo přehledu o stavu řízení podané žádosti. Ověřte si, zda není majitelů nemovitosti více a není třeba jejich souhlasu při převodu a zda nemovitost není zatížena některými břemeny (omezení vašeho vlastnického práva). O stavu nemovitosti se můžete dále informovat v projektové dokumentaci, stanoviscích stavebního odboru či přímo u patřičného odborníka.

Cena nemovitosti je vždy klíčovým faktorem

Projděte si co nejvíce nabídek, nespokojte se s nabízeným. Požadujte další, nové. Vy jste zákazník. Znalecký posudek nemovitosti není nezbytností, avšak mnozí ho využívají právě k doložení aktuálnosti a pravosti ceny. Vyčíslená hodnota se však může lišit od ceny tržní a ještě to neznamená, že je něco v nepořádku.

Shlédnutím několika bytů a porovnáním jejich cen zjistíte, jak a čím je cenová hladina navýšena a zda toto navýšení není umělé jen pro větší zisk prodávajícího. Podepsaná kupní smlouva je konečnou tečkou za vaší, obvykle více-měsíční, cesty.

Podpisem smlouvy vám však nevzniká vlastnické právo k nemovitosti, to vzniká až zápisem (vkladem) do katastru nemovitostí.

Platba a převod představují značné riziko, které kupující i prodávající často snižují např. tím, že vy složíte peníze třetí osobě (obvykle notáři, advokátní kanceláři či bance), která je vyplatí prodávajícímu až poté, co je vám předložena veškerá právní dokumentace i s úpravou vlastnictví.

Pokračování článku  Proč hledat podnájem bez realitky?

Praha v současnosti nabízí jedno z nejvýhodnějších míst k nákupu nemovitosti

Trh s bydlením se zde v posledních letech opravdu rozrůstá, a to jak v centru města tak i na jeho okrajích. Při volbě, do které části se nastěhujete, proto nezapomínejte na dopravní spojení, bezpečnost čtvrti a její kulturní nebo sportovní potenciál.

Velkým problémem také bývá parkování. Cena vašeho nového domova se bude samozřejmě zvyšovat nebo také snižovat v závislosti na atraktivitě lokality. Centra a okrajové vilové oblasti patří obecně k nejdražším, nyní se k těmto cenovým hladinám připojují také nové luxusní bytové projekty. Naopak klesá cena starších bytů panelového typu.

Problémové bývá často parkovací místo

Bude-li vám nabízena garáž, ověřte si, zda je uvedena také ve smlouvě a zda nájemné za garáž je zahrnuto v celkové výši nájmu. Zvolíte-li spíše starší bytovou jednotku, nezapomínejte, že v budoucnu vás jistě čekají opravy případně i nutné rozsáhlejší rekonstrukce. Vyžádejte si komentáře od minulých nájemníků, jak byli oni spokojeni s bydlením, nebo se správcem nemovitosti a také se vyplatí si zjistit, co bylo důvodem jejich odstěhování.

V Praze najdete desítky realitních kanceláří. Jejich nabídky jsou obvykle ze všech částí Prahy, avšak četnost těchto nabídek se dle preferencí různí. Můžete zavítat i na některé internetové adresy realitních kanceláří, kde si uděláte představu o nabízených službách a možnostech bydlení v různých lokalitách. Bude ale dobré, když navštívíte kanceláře osobně, můžete tak porovnat nejen jejich nabídky, ale také jejich přístup k vám jako zákazníkovi.

Nákup nemovitosti představuje úkon, jež nepochybně ovlivní vaši budoucnost, proto raději dejte přednost profesionální a seriózní kanceláři spolu s advokátem.

Hledání bytu či pronájmu na internetu je oblíbeným trendem

Můžete zavítat na velké servery, jež shromažďují soukromé inzeráty ohledně prodeje bytů, pronájmů či stále se rozšiřujícího spolubydlení. Pomocí přehledného vyhledávacího formuláře si máte možnost předdefinovat vaše požadavky, aby se vyhledávání stalo více efektivnějším.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *