Car Fire Accident Broken Smoke  - mohamed_hassan / Pixabay

Co ovlivňuje cenu havarijního pojištění? Ušetříte i díky online srovnávačům

S přibývajícími novými vozidly na českých silnicích narůstá i počet sjednaných havarijních pojistek a tuto tendenci potvrzují i data České národní banky a České kanceláře pojistitelů. Na ceně havarijního pojištění se podepisuje několik faktorů. Mohou ji řidiči nějak výrazně ovlivnit a na havarijním pojištění ušetřit?

Ceny havarijního pojištění stále stoupají

Vyšší nehodovost a především vyšší náklady na krytí pojistných událostí. To jsou dva zásadní faktory, které hrají hlavní roli v neustálém zdražování havarijního pojištění. Data z roku 2019 ukazují, že ceny za posledních 5 let narostly dokonce o 30 %. Stejný trend je patrný i u povinného ručení, za něj si ovšem ve většině případech řidiči nepřiplatí tolik. Nebereme-li v potaz bydliště, předchozí řidičské zkušenosti a věkovou kategorii, je průměrná cena havarijního pojištění mezi 8 až 10 tisíci ročně. Avšak havarijní pojištění podléhá mnoha výjimkám a jeho cenu lze několika způsoby ovlivnit.

Co ovlivňuje cenu havarijního pojištění?

Cenu havarijního pojištění nejvíce ovlivňuje druh vozidla, věk pojistníka, naježděné bonusy a malusy a výše pojistné částky a sjednaná spoluúčast. Obecně platí, že čím novější a dražší vůz, tím dražší havarijní pojištění. Na druhou stranu, u starších vozů se počítá s horším zabezpečením, což se může též projevit na ceně. Součástí havarijního pojištění je totiž standardně i pojištění proti krádeži.

Pokračování článku  Jaké nabídne Komerční banka cestovní pojištění?

Pojišťovny avšak většinou nabízí možnost si havarijní pojištění poskládat z několika částí. Můžete se tak svobodně rozhodnout, zda chcete kompletní balíček nebo z pojištění chcete například vynechat riziko nehody z vlastního zavinění. Tímto způsobem můžete výrazně snížit cenu pojištění, doporučuje se k těmto kombinacím ale přistupovat s rozvahou. Nikdy nevíte, co se může přihodit. Nejvíce si pak samozřejmě připlatí mladí řidiči do třiceti let, kteří mají naježděno málo bonusů.

Nejlevnější ceny na online srovnávačích

V dnešní době se také už vyplatí havarijní pojištění hledat a sjednávat přes online srovnávače. Z průzkumů srovnávače Porovnej24.cz například vyplývá, že na havarijním pojištění ušetří až 91 % klientů a průměrná úspora činí až 2100 Kč za rok. To je možné nejen díky online porovnání všech zásadních pojišťoven působících na českém trhu, ale i díky neveřejným slevám, které mohou specialisté z Porovnej24.cz řidičům nabídnout.

Jak sjednat havarijní pojištění online

Sjednání havarijního pojištění online zabere jen pár minut a potřebujete k tomu základní dokumentaci k vozidlu. Připravte si malý technický průkaz, velký technický průkaz a dosavadní smlouvu o havarijním pojištění (máte-li nějaké). Následně zadáte v kalkulačce havarijního pojištění požadované údaje o pojistníkovi a o vozidle a během chvíle vidíte všechny dostupné nabídky včetně základních informací. Můžete se tak rozhodnout nejen podle ceny ale i podle dalších faktorů, jako je například rozsah asistenčních služeb. Vše lze následně vyřešit a zaplatit online a smlouvu ani nemusíte posílat zpět podepsanou. Stačí pojištění zaplatit. Veškerá dokumentace vám následně přijde na e-mail a poté i doporučeně poštou.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *