Real Estate Homeownership Homebuying  - VisionPics / Pixabay

Družstevní byty a nejčastější otázky o nich

Hledáte co nejdostupnější bydlení, ale na standardním trhu s realitami se vám nedaří? Pak bez obav vsaďte na družstevní bydlení. Může pro vás mít mnohem více výhod, než si nejspíš uvědomujete.

Ještě předtím se však podívejte na to, co byste o tomto specifickém segmentu trhu měli vědět. Odpovíme vám na nejčastější otázky v této problematice.

Jaký je rozdíl mezi družstevním bytem, a tím v osobním vlastnictví?

Je to vlastně takový mezičlánek mezi bytem vlastním a nájemním. Nejprve získáte podíl v bytovém družstvu, a to prostřednictvím členského vkladu. Byt si nadále můžete pronajímat, ovšem jen za předpokladu, že dodržujete všechna stanovená pravidla. Později bývá možné tento byt také odkoupit.

Jak převést družstevní bydlení do osobního vlastnictví?

Pokud s převodem bytu do osobního vlastnictví družstvo souhlasí, je to následně už jednoduché. Nejdříve si vyžádejte aktuální výpis k výši anuity (což je nesplacená část úvěru, kterou při převodu bytu do osobního vlastnictví musíte doplatit). Následně požádejte banku o zprostředkování vhodného úvěru.

Pokračování článku  Registr dlužníků: Kdy ho zkontrolovat? A na co si dát pozor?

Na co dávat pozor při koupi bytu v družstevním vlastnictví?

V zásadě jsou dvě možnosti, na které si můžete vzít úvěr – odkoupení podílu v družstvu a zjednodušeně koupi samotného bytu. Při první možnosti dále obýváte byt jako člen družstva, při té druhé dochází po koupi k převodu bytu do soukromého vlastnictví, kdy s tímto postupem musí družstvo samozřejmě souhlasit.

Možnosti financování družstevního bydlení

Nemusíte mít dostatek vlastních našetřených prostředků. I na pořízení družstevního bydlení je totiž možné využít několik možností, jedna z nich může být hypotéka nebo jiný úvěr na bydlení. V tomto tedy není oproti běžnému bytu žádný rozdíl. Omezení však bývá v tom, že byt v družstevním vlastnictví nebývá možné využít jako zajištění hypotéky a je tak nutné tento úvěr zajistit jinou nemovitostí. Výjimkou jsou případy, kdy máte zaručeno, že družstevní byt bude v blízké době převeden do osobního vlastnictví.

Hypoúvěr x Rychloúvěr od MPSS

Významným hráčem na našem trhu je v tomto ohledu Modrá pyramida. Pojďme se podívat na dva její nejznámější produkty, kterými jsou Hypoúvěr a Rychloúvěr. A za jakých okolností na daný produkt dosáhnete? Jestliže hledáte úvěr na pořízení nového bydlení či rozsáhlou rekonstrukci, pak pro vás bude ideální Hypoúvěr. Naopak Rychloúvěr je půjčka na bydlení bez nutnosti zajištění nemovitostí či ručitele. Více se dozvíte na stránkách Modrapyramida.cz.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *