dluhopisy

Investice do dluhopisů

V tomto článku si jednoduše a rychle rozebereme problematiku investice do dluhopisů.

Co jsou to dluhopisy

Mnoho investorů v poslední době vydělává nemalé peníze prostřednictvím investice do dluhopisů.

Dluhopisy jsou velice atraktivní, protože poskytují pevný úrok a jasné zhodnocení z hlediska času. Jinými slovy každý ví, kolik investice přinese a kdy.

Dluhopisy vydává jak stát, tak firmy. V případě firem se jedná o tzv. “korporátní dluhopisy”. Navíc se s dluhopisy obchoduje na burzách, tedy je možné je během doby držení (před dobou splatnosti) prodávat.

Riziko dluhopisů

Každý dluhopis s sebou nese, stejně jako například akcie, určitou míru rizika. Zpravidla platí, že čím vyšší je úrok u dluhopisů, tím vyšší je i riziko. Naopak také platí – čím nižší je úrok, tím nižší je riziko.

Například u státních dluhopisů je všeobecně známo, že riziko nezaplacení jistiny je velice nízké. Tedy i úrok je relativně nízký.

Stává se totiž opravdu jen výjimečně, že stát není schopen splnit své závazky z dluhopisů.

Pokračování článku  Vrácení daní v Rakousku můžete požadovat i pět let zpětně

Výhoda oproti akciím

Dluhopisy mají jednu velkou výhodu oproti akcím. A ta spočívá v tom, že držitel dluhopisů není nucen vyvíjet další činnost, kterou by musel v případě držení akcí. Jde například o účast na hlasování akcionářů, každodenní sledování vývoje ceny akcie, sledování informací o výplatách dividend atd.

Při úpisu dluhopisů se jasně stanoví kdy, kam a v jakém objemu budou peníze vráceny držiteli dluhopisů a jaký za ně dostane úrok, popřípadě bonus při investici nad určitou hranici co se týče finančního objemu.

Nízký a vysoký úrok

U dluhopisů lze stanovit nízký, střední a vysoký úrok.

Nízký úrok je ten, který je v úrovni, v jaké se aktuálně nachází inflace. Nízkoúročené dluhopisy tedy držiteli žádné peníze nevydělají, ovšem jeho peníze ani neztrácí na hodnotě, což by se obvykle dělo, kdyby je měl jen uložené na běžném účtu.

Vysoce úročené dluhopisy jsou ty, které mají úročení nad 12 %. Lze uvést, že tyto jsou i vysoce rizikové.

Dluhopisy se středním úročením jsou tedy ty, které se pohybují mezi mírou inflace a 12 %.

Pokračování článku  Jak nejlépe realizovat zastavení exekuce?

dluhopisy

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *