black and white car steering wheel

Jak je to s povinným ručením u elektromobilů?

Elektromobilům se přezdívá auta budoucnosti. Jsou vnímány jako pokrokové a jejich používání je spojené s určitými novinkami a výjimkami. Někoho odrazuje vysoká pořizovací cena, někoho strach z nedostatku nabíjecích stanic, jiné láká parkování a dálniční známka zdarma nebo se slevou. Jak je to ale s povinným ručením?

Elektromobil musí mít povinné ručení stejně jako auta jezdící na benzín či naftu. Sjednat ho majitel musí ještě předtím, než vyjede na silnici. Pojišťovny chtějí klienty směřovat co nejvíce k elektromobilitě, proto povinné ručení pro elektromobil bylo a stále ještě je cenově výhodnější než pro jiné vozidlo. Elektromobily ale mají svá rizika, která se brzy do cen povinného ručení promítnou. Opravy elektromobilů bývají dražší z důvodu moderní a drahé technologie. Jejich tichá jízda může také ve městech způsobit větší množství srážek s chodci.

Specifika pojištění elektromobilu

Doposud měl povinné ručení elektromobil levné. Pojišťovny neměly určené kategorie pro elektromobily a řadily je všechny do nejnižších sazeb. Tím, že bylo elektroaut málo, chyběla pojišťovnám konkrétní data, jak nastavit pojistné produkty. Neměly informace o četnosti havárií, oprav nebo nákladech na opravy. To se s rozmachem elektromobility mění a mění se i nastavení cen. Aktuálně se od tohoto přístupu ustupuje a svou roli hrají klasické parametry jako výkon elektromotoru, hmotnost, značka, pořizovací cena automobilu, rok výroby, počet najetých kilometrů, trvalé bydliště majitele a jeho věk. Pro výpočet bonusů platí i zde klasické měřítko historie pojistných událostí.

Pokračování článku  Když máte ČOV, pak napojení na kanalizaci nepotřebujete

Ceny povinných ručení různých automobilů si můžete u všech deseti pojišťoven zdarma porovnat také sami prostřednictvím nezávislého internetového srovnávače Klik.cz. Zvládnete to do pěti minut poté, co do chytré kalkulačky zadáte druh vozidla, značku a nabíjení elektromobilu.

Vše, co potřebujete vědět o výkonu elektromotoru

Důležitý je také výkon elektromotoru, protože slouží k porovnávání jednotlivých vozů. Jde o komplexní veličinu, která ukazuje, jak rychle se udělá určitá práce. Jeden watt znamená, že se za jednu sekundu vykoná práce jednoho joulu. Dříve se uváděla koňská síla, ta měla přirovnat práci stroje k práci koní, na kterou byli dříve lidé zvyklí. U elektromobilů se setkáte s údajem v kWh. Ten souvisí s baterií a dojezdem elektromobilu. Elektromobil spotřebuje na ujetí sto kilometrů zhruba dvanáct až šestnáct kWh elektřiny. Pokud má automobil kapacitu baterie sedmdesát sedm kWh, odvodíte si, že má dojezd zhruba pět set kilometrů.

Zjednodušeně se dá říct, že čím vyšší výkon, tím rychlejší odpich po sešlápnutí plynového pedálu. U elektromotorů se dosahuje maximálního točivého momentu prakticky hned po jeho zapnutí. Pokud jste si pořídili první elektromobil, nezapomeňte si také změnit energetický tarif na jeho domácí nabíjení. Srovnání možností od různých dodavatelů zvládnete pár kliky na internetu.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *