Jak nejlépe realizovat zastavení exekuce?

Exekuce je velkým strašákem každého, kdo má větší nebo malé dluhy. Exekutoři dnes mají skutečně velkou pravomoc a tak je strach opravdu oprávněný. Mezi to hlavní, co dnes exekutoři mohou udělat, patří:

  • Obstavení bankovního účtu
  • Strhávání konkrétní výše částky z našeho platu
  • Zabavení movitého a nemovitého majetku

Pokud tedy dlužíte a obáváte se návštěvy exekutora nebo exekutorů, je dobré vědět, jak se proti nim co nejlépe bránit. V takovém případě je dobré znát možnosti zastavení exekuce. A ty mohou být jak poměrně jednoduché, tak i složitější.

Co vše vám může vzít exekutor a na co naopak nesmí sáhnout. nenechte se překvapit a čtěte jednoduchý návod.

V zastavení exekuce může pomoci i oddlužení

Jednou z nejznámějších cest poslední doby je zcela určitě takzvané oddlužení. Tedy zákonná možnost, jak se můžeme vcelku jednoduše a rychle našich dluhů zbavit. Důležité je vědět, že pokud je nám oddlužení schváleno, k zastavení exekuce stoprocentně dojde. Takto je to totiž zakotveno v zákonech. Navíc oceníme to, že na nás nemůže jak exekutor, tak na nás nijak nemohou ani věřitelé. Na druhou stranu jsme povinni splácet podle nového splátkového kalendáře, což může trvat až 5 let.

Pokračování článku  Co je P2P půjčka?

Možné je se s exekutorem i domluvit

Tuto možnost sice moc lidí nezná, ale rozhodně existuje. Jedná se o přímo domluvu s konkrétním exekutorem. A to na splátkách, které budete pravidelně hradit. Exekutor tak může nechat obstavený váš majetek, ale pokud budete splácet, reálně ho nezabaví a nechá vám ho k užívání. A jakmile doplatíte poslední splátku, už dojde k plnohodnotnému zastavení exekuce, a to bez toho, že byste snad přišli o něco, co patří vám. Pamatujte však, že v potaz je třeba brát i toto sdělení: „Soudní exekutor nemá zákonnou povinnost schválit splátkový kalendář. Podání povinného spočívající v návrhu na schválení splátkového kalendáře je nutno posuzovat jako žádost povinného o dohodu o způsobu provedení exekuce, když je věcí soudního exekutora, zda žádosti povinného vyhoví či nikoliv.“

Ideální je hotovost

Další cestou, jak exekuci zastavit, je určitě dostatek hotovosti. Pokud ji máte k dispozici, není nic jednoduššího, než dát exekutorovi příslušné finance na ruku. Nejenom, že může dojít k rychlému zastavení exekuce, ale v mnoha případech k ní ani nemusí dojít – pokud mluvíme konkrétně o zabavování majetku.

Častým dotazem bývá i to, zda vám exekutor může zabavit sociální dávky.

Samozřejmě v souvislosti s hotovostí se nabízí ještě další možnost, kterou je půjčka na exekuci. Ta je dnes dostupná hlavně v nebankovním segmentu. Díky ní můžete dostat peníze, ale je třeba počítat s tím, že budete muset ručit svou nemovitostí. A tak pokud bychom měli jednotlivé možnosti zhodnotit a doporučit tu nejlepší, určitě bude na prvním místě zákonné a legální oddlužení a na tom druhém možnost domluvit si splátky s exekutorem. Půjčku berte až jako skutečně poslední možnost, jelikož mnohdy může způsobit ještě další problémy.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *