Jaká negativa mají půjčky na směnku od lichvářů

Bohužel nejsou v naší zemi jenom banky a dobré nebankovní společnosti, ale jsou tu také lichváři. Ačkoliv je na ně neustále upozorňováno a i samotné zákony naší země proti nim bojují, je jich stále dost. A tím produktem, který si lidé nejčastěji berou, je samozřejmě půjčky na směnku od lichvářů. Pokud máme být objektivní, tak danou možnost rozhodně neschvalujeme a jsme plně proti ní. Na trhu totiž jenom těžko najdeme půjčku, která by byla tak nevýhodná, jako je právě tato varianta úvěru. Proč? Pojďme se podívat na specifika.

Největší problém hrají u půjčky na směnku od lichvářů úroky

Tím největším problémem, který se lichvářů přirozeně týká, je určitě úroková sazba. Zde musíme říci, že ta je extrémně vysoká a často není nic neobvyklého, že půjčenou sumu i několikrát přeplatíte. Ostatně na to pamatuje i zákon, který v tomto směru uvádí: „Podle českého zákona je lichva trestný čin, jehož se dopustí ten, kdo zneužívaje něčí rozumové slabosti, tísně, nezkušenosti, lehkomyslnosti nebo něčího rozrušení, dá sobě nebo jinému poskytnout nebo slíbit plnění, jehož hodnota je k hodnotě vzájemného plnění v hrubém nepoměru, nebo kdo takovou pohledávku uplatní nebo v úmyslu uplatnit ji na sebe převede.

Bohužel dnes není moc lidí, kteří by snad dbali na to, aby daný zákon respektovali. U mnohých lichvářů tak není problém třeba i za týden půjčky zaplatit stoprocentní úrok, nehledě na případné další poplatky, pokud se s vaším splacením třeba o jeden jediný den opozdíte.

Směnka jim nahrává

Že mohou být doslova nepostižitelní, je dáno také tím, že jim nahrává dokument, který s vámi uzavírají. Jedná se právě o směnku, jelikož ta je dokumentem, kde je ohledně částky uvedeno pouze toto:

  • Komu a jak jsou peníze vráceny
  • V jaké výši jsou vráceny
  • Kdy budou peníze vráceny
Pokračování článku  Je půjčka od soukromé osoby dobrý nápad?

Logicky tedy půjčky na směnku od lichvářů nevyužívají klasické smlouvy, ze kterých by bylo patrné, kolik je reálný úrok. Je tak patrné pouze to, kolik je třeba vrátit, ale kolik byla půjčená částka, to jenom málokdo ví. I to je samozřejmě věc, na kterou by si měl každý člověk dát velký pozor. Tedy pokud se nechce stát obětí daných podvodníků, kteří cílí hlavně na klienty ve finanční nouzi, nebo na klienty, kteří nemají tak dobrou finanční gramotnost, jako většina populace.

Kde můžeme na danou půjčku narazit?

Dnes doslova všude, ale pokud se seznámíme s nejčastějšími možnostmi, může to být různá inzerce na internetu, stejně jako v novinách, nebo v rámci různých letáků ve vaší schránce. Velmi často jsou půjčky na směnku od lichvářů charakteristické tím, že daná reklama obsahuje jenom telefonní číslo, na které musíte zavolat. Následně se ocitnete na osobní schůzce, se kterou může souviset i to, že je na vás tlačeno, dokud nepodepíšete.

Pokračování článku  Konsolidace půjček bez registru jedině u ACEMA Credit

A jelikož proti daným praktikám bojujeme a chceme na ně upozornit, musíme také říci, že vždy je dobré reagovat jenom na transparentní nabídky půjček, které jsou spojeny s prověřenou a samozřejmě i známou společností na našem trhu.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *