Jaké podoby může mít hypotéka na družstevní byt?

V družstevních bytech dnes bydlí velké množství lidí, jelikož právě tyto formy bydlení byly v minulosti jedny z nejvyhledávanějších v naší zemi. Důvod byl samozřejmě jasný. Nájemníci, kteří v daných bytech bydleli a bydlí, totiž v rámci nájmu postupně spláceli hodnotu daného bytu. Výsledek byl poté takový, že si byt za symbolickou cenu mohli odkoupit a tak byl jejich.

A protože dnes je družstevních bytů stále mnoho, odkupy jsou realizovány stále. Ne každý ale má peníze a tak je řešením úvěr, konkrétně tedy hypotéka na družstevní byt, kterou současné banky poměrně hojně nabízejí.

Hypotéka na družstevní byt na nákup podílu v družstvu

První možností, na co se dá tento úvěrový produkt použít, je samozřejmě možnost koupit si podíl v družstvu. Pokud nevíte, o čem je konkrétně řeč, je třeba se zaměřit na drobnou osvětu. To že bydlíte v družstevním bytě, který ještě není váš, znamená informaci, že máte určitý podíl v družstvu. Pokud byste chtěli tento podíl prodat, neprodáváte tedy reálně byt, ale svým způsobem právo budoucího odkupu. A právě hypotéka na družstevní byt umožní si tento podíl poměrně jednoduše a rychle koupit.

Pokračování článku  Jaké parametry má Equabank půjčka?

Samozřejmě v tomto případě je třeba myslet také na možnost ručení. Zde záleží hlavně na tom, jak je samotné družstvo rozděleno a jak jsou jednotlivé bytové jednotky specifikovány. V některých případech je nutné ručit jiným bytem, ale stejně tak jsou i situace, kdy je to možné i v rámci toho družstevního. Konkrétně to specifikuje třeba Hypoteční banka: „Pokud je družstevní dům rozdělen na samostatné družstevní byty a družstvo souhlasí s podpisem zástavní smlouvy, můžete ručit pořizovaným družstevním bytem.“

Možnost použít úvěr i na odkup

Druhou variantou toho, proč si danou hypotéku brát, je situace, kdy již dochází k samotným odkupům. Zde mohou být ceny skutečně velmi různé. Máme-li být konkrétní, nejsou výjimkou třeba ani desetitisíce, nebo statisíce. Ne každý ale tolik peněz má. A právě hypotéka na družstevní byt je cestou, jak je získá. V takovém případě už se dá konkrétní hypotéka jednoduše srovnat s tou klasickou. Byt totiž kupujete od družstva do osobního vlastnictví a tak jím můžete také jednoduše ručit. Mnohé banky v tomto směru dokonce nabízejí konkrétní doplňkové produkty, určené na odkup družstevních bytů.

Pokračování článku  Nejvýhodnější hypotéka - víte, jak ji získat?

Na co hledět při výběru?

A jelikož je na našem trhu hypotečních bank stále velké množství, je třeba při samotném výběru hledět hlavně na to, aby byla hypotéka co nejvýhodnější. Pokud se podíváme na to nejdůležitější, na co bychom neměli zapomenout, potom se jedná o:

  • Výše částek, které nám mohou být nabídnuty
  • Konkrétní úrokové sazby a délky jejich fixací
  • Informace o tom, do jaké výše hodnoty nemovitosti hypotéku můžeme dostat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.