Jakým bankovním domem je banka 0100?

Kódy bank nejsou dobrou volbou jenom v rámci identifikace správně zadané platby. Mohou totiž sloužit i k tomu, abychom jednoduše identifikovali to, kam naši platbu posíláme. Máme-li být konkrétní, tak poměrně hojně je používaná banka 0100. A komu tento kód patří? Jedné z největších bank na našem trhu, a to Komerční bance. Právě ta a žádná jiná ho používá. Pojďme se podívat, proč je vlastně daný kód používán, a jak a kde ho můžeme najít.

Proč je kód s označením banka 0100 používán?

Jak jsme již nastínili, daný kód je využíván k tomu, abychom mohli lépe identifikovat banku, kam peníze posíláme. Díky tomu tak můžeme snadněji zjistit, zda peníze posíláme v rámci stejné banky, nebo jiné. Samozřejmě můžeme si tak i snadno ověřit, v jaké bance má tedy účet ona protistrana. A to ať už posíláme peníze někomu z našich blízkých, nebo je posíláme třeba v rámci internetového obchodu.

Daný kód, kterým je banka 0100, ale kterým mohou být i kódy jiné mají také důležitý bezpečnostní a kontrolní mechanismus. A to takový, že jsou nedílnou součástí každého čísla účtu. Pro správně realizovaný bankovní převod je tedy nutné, abychom uvedli jak správné číslo účtu, tak i správný kód.

Díky tomu máme větší jistotu v tom, že se platba dostane tam kam má a nedojde na jiný účet. To by bylo mnohem častější, kdyby se kódy bank nepoužívali.

Jak a kde daný kód banky najdeme?

Jelikož je dané čtyřčíslí přímo spjato s bankovním účtem, najdeme ho samozřejmě přímo zde. Pokud máme být konkrétní, zmiňme nejprve tuzemskou variantu účtu. Ta je poměrně jednoduchá a skládá se z části před a za lomítkem. Před samotným lomítkem najdeme konkrétní číslo účtu. Za lomítkem je poté jenom čtyřmístné číslo, které je právě kódem banky. A tak banka 0100 jasně udává, že v takovém případě budeme své peníze posílat na účet Komerční banky.

Pokračování článku  Co nám může prozradit kurzovní lístek Komerční banka?

Trochu komplikovanější může být zjištění daného kódu v případě mezinárodního čísla účtu, kterým je takzvaný IBAN. Tento kód totiž na první pohled vypadá složitěji. První dva znaky jsou však kódem země, zatímco další dva slouží jako kontrolní číslice. Následně už je součástí daného kódu ono potřebné čtyřčíslí, které je tím kódem banky, které hledáme. I u tohoto mezinárodního čísla platí, že má pevně daný formát a tak je jasné, že daný kód nenajdeme jinde.

Pozor: Podrobný přehled kódu bank naleznete na našem webu.

Jak jsou na tom jiné banky?

Důležité je také vědět, že každá banka má kód svůj a v žádném případě nelze najít možnost, kdy by dva kódy byly stejné. A pokud vás zajímají ty nejčastější, tady jsou:

  • Česká spořitelna: 0800
  • ČSOB: 0300
  • FIO: 2010

Samozřejmě informace o přesném kódu mnohdy nabídne samotná banka. Mnohdy ale můžete dané informace najít na dalších webech. A ty o sobě uvádějí: „Někdy se stane, že znáte název banky, ale potřebujete zjistit její kód, nebo naopak znáte kód banky, ale nevíte, které bance náleží. Proto vznikla tato stránka, která přináší kódy bank.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.