Je půjčka od soukromé osoby dobrý nápad?

V současné době si můžete peníze půjčit z různých zdrojů. Nejčastějším zdrojem jsou bankovní instituce, poté následují nebankovní společnosti a poslední skupinu tvoří soukromé osoby. Právě poslední kategorie není tolik běžná, a proto si ji v následujících řádcích přiblížíme. Jaké výhody a nevýhody má půjčka od soukromé osoby?

Půjčka od soukromé osoby aneb co to je?

Velké oblíbenosti se na tuzemském finančním trhu těší půjčky od soukromých osob ihned. Tyto půjčky jsou tolik rozšířené, protože je může poskytovat v podstatě kdokoliv, kdo má dostatečně velký volný kapitál. Na internetu můžete narazit na pestrou škálu inzertních webových stránek, kde se setkává nabídka s poptávkou. Nelze si nevšimnout, že lidé vyhledávají různé variace půjček i od soukromých osob.

Osoba, která tento typ půjčky nabízí, si může stanovit vlastní podmínky – dobu splatnosti, maximální výši půjčky, úrokovou sazbu, RPSN a podobně. Někteří investoři poskytují půjčky účelové, jiní neúčelové. Někteří požadují přítomnost ručitele, jiní ne. Je potřeba vyhledávat půjčku od soukromé osoby na základě parametrů, jež vyžadujete. Ušetříte si tak spoustu času s vyhledáváním a přebíráním se v množství nabídek.

Půjčka od soukromých osob se domlouvají buď na základě smlouvy či směnky. V obou případech si musíte dávat pozor, aby doklady obsahovaly to, co mají, a to, co bylo domluvené. Doporučujeme přečíst si pečlivě smlouvu či směnku, abyste později nebyli nemile překvapeni.

Co je směnka?

„Směnka je úvěrový cenný papír, obsahující zákonem přesně stanovené údaje, ze kterého vyplývá dlužnický závazek, který dává majiteli směnky nesporné právo požadovat ve stanovenou dobu stanovenou částku. Konkrétní forma naopak stanovena není: při splnění faktických náležitostí platí i směnka na pivním tácku či na dveřích od stodoly.“

Výhody půjčky od soukromé osoby

  • Rychlé vyřízení
  • Variabilita půjčky
  • Osobní domluva
  • Dobrá dostupnost

Nevýhody půjčky od soukromé osoby

  • Vysoké úrokové sazby
  • Vysoké poplatky
  • Možný podvod

Pokud si chcete půjčit od soukromé osoby, potom doporučujeme vždy si přečíst smlouvu, co je v ní stanovené. Půjčka od soukromé osoby by měla vyhovovat podmínkami oběma stranám. Velmi často můžete narazit na podvodníka, jehož cílem je zbohatnout i nekalým způsobem, na což doplatíte potom vy tím, že zaplatíte více, než jste si mysleli.

Na internetu existují různé diskuze, ve kterých si můžete najít zkušenosti ostatních klientů s konkrétním investorem. Je dobré se na tyto diskuze podívat a zjistit, zda byli klienti s daným poskytovatelem spokojeni či nikoliv. Může se stát, že díky tomu nevložíte důvěru do podvodníka. Ne nadarmo se říká: „Dvakrát měř, jednou řež.“

[stextbox id=”info”]Zkušenost klienta: Já jsem si půjčoval od soukromé osoby na koupi nových spotřebičů. Potřeboval jsem si půjčit 35 000 Kč. Sáhl jsem po nabídce soukromé osoby. Bohužel, nemám pozitivní zkušenost. Zaplatil jsem o 75 % více na půjčce. Musel jsem ve výsledku zaplatit 61 000 Kč. Proto doporučuji, abyste četli podmínky smlouvy.[/stextbox]

Půjčky od soukromé osoby

scross2601 / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..