Opakované půjčky? Využívá je až 88 % dlužníků

Pokud si někdo půjčí jednou, je pravděpodobné, že za pár let požádá o půjčku znovu. Vyplývá to z březnového průzkumu Moneta Money Bank.

Průzkum ukázal, že po druhé půjčce sáhne drtivá většina lidí, kteří už někdy peníze dlužili – 88 %. A většinou je to už do tří let od první půjčky. „V tomto období si znovu půjčí čtyři z pěti Čechů,“ poznamenala mluvčí Moneta Money Bank. Dodala, že o stoupající oblibě půjček svědčí i to, že 13 % lidí si za posledních 10 let půjčilo už pětkrát. Většinou si Češi opětovně půjčují v bance. Zpravidla k tomu využívají úvěr nebo kreditní kartu.

Muži si půjčují od kamarádů, ženy od partnera

Každý desátý Čech raději o půjčku požádá příbuzné nebo známé. Ve 40 % případů přitom lidé hledají pomoc u rodičů. Zajímavý je rozdíl mezi muži a ženami. „Zatímco každý pátý muž si půjčuje od kamarádů, stejné množství žen jde s prosbou o peníze za svým partnerem,“ upozornila mluvčí. Druhé půjčky přitom bývají jen málokdy vyšší než ta první. Podle průzkumu jsou stejně vysoké nebo dokonce nižší ve dvou třetinách případů.

Pokračování článku  V čem nám osobní bankrot kalkulačka pomůže?

Příliš nízké první půjčky

Průzkum také ukázal, že Češi často u první půjčky neodhadnou, kolik peněz potřebují. Právě to mnohdy vede k dalšímu úvěru. „Hned v polovině případů je důvodem další půjčky skutečnost, že první nepokryla všechny plánované náklady. Například při rekonstrukci a zařizování bydlení překročilo rozpočet 60 % dotazovaných,“ řekla mluvčí. Podobná čísla vykázaly i půjčky na servis auta. U toho se do plánovaného rozpočtu nevešly dvě třetiny lidí.

Častými důvody pro další půjčku jsou také například stěhování a porucha auta. Výjimečně si lidé znovu půjčují i kvůli rozvodu nebo zvýšení alimentů.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *