Opakované půjčky? Využívá je až 88 % dlužníků

Pokud si někdo půjčí jednou, je pravděpodobné, že za pár let požádá o půjčku znovu. Vyplývá to z březnového průzkumu Moneta Money Bank.

Průzkum ukázal, že po druhé půjčce sáhne drtivá většina lidí, kteří už někdy peníze dlužili – 88 %. A většinou je to už do tří let od první půjčky. „V tomto období si znovu půjčí čtyři z pěti Čechů,“ poznamenala mluvčí Moneta Money Bank. Dodala, že o stoupající oblibě půjček svědčí i to, že 13 % lidí si za posledních 10 let půjčilo už pětkrát. Většinou si Češi opětovně půjčují v bance. Zpravidla k tomu využívají úvěr nebo kreditní kartu.

Muži si půjčují od kamarádů, ženy od partnera

Každý desátý Čech raději o půjčku požádá příbuzné nebo známé. Ve 40 % případů přitom lidé hledají pomoc u rodičů. Zajímavý je rozdíl mezi muži a ženami. „Zatímco každý pátý muž si půjčuje od kamarádů, stejné množství žen jde s prosbou o peníze za svým partnerem,“ upozornila mluvčí. Druhé půjčky přitom bývají jen málokdy vyšší než ta první. Podle průzkumu jsou stejně vysoké nebo dokonce nižší ve dvou třetinách případů.

Pokračování článku  Co nabízí Česká národní banka?

Příliš nízké první půjčky

Průzkum také ukázal, že Češi často u první půjčky neodhadnou, kolik peněz potřebují. Právě to mnohdy vede k dalšímu úvěru. „Hned v polovině případů je důvodem další půjčky skutečnost, že první nepokryla všechny plánované náklady. Například při rekonstrukci a zařizování bydlení překročilo rozpočet 60 % dotazovaných,“ řekla mluvčí. Podobná čísla vykázaly i půjčky na servis auta. U toho se do plánovaného rozpočtu nevešly dvě třetiny lidí.

Častými důvody pro další půjčku jsou také například stěhování a porucha auta. Výjimečně si lidé znovu půjčují i kvůli rozvodu nebo zvýšení alimentů.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *