Současná inflace a finanční krize nás nutí, abychom více vydělávali a naučili se šetřit peníze. To nemusí být vždy jednoduché, a proto se mnoho lidí rozhodlo přidat k běžnému zaměstnání také brigády nebo drobné podnikání. Podnikání při práci se vám může vyplatit a po nějaké době se dokonce můžete živit jen tím, co vás baví. Jak začít?
Co potřebujete na začátek podnikání?
V první řadě si musíte ujasnit, jestli to půjde. Jste-li zaměstnaní ve stejném oboru, měli byste mít povolení zaměstnavatele. V opačném případě se můžete dočkat velkých nepříjemností a výpovědi. Jestli jste státní zaměstnanec, musíte mít souhlas vedoucího úřadu. A hodně zde záleží na tom, v jakém oboru chcete podnikat.
Jinak vám stačí jen 1 tisíc korun, který zaplatíte za živnostenské oprávnění. Zdravotní a sociální pojištění odvádět nemusíte, protože to odvádí váš hlavní zaměstnavatel. Z vedlejšího příjmu ale musíte podávat daňové přiznání. Na to nesmíte zapomenout. Uvést zde musíte příjmy ze zaměstnání i podnikání. Udělat si ho můžete sami nebo s pomocí šikovného účetního.
Oblasti, ve kterých můžete podnikat při zaměstnání
Podnikat můžete samozřejmě v jakémkoli oboru. Prodávat můžete vlastní produkty i služby. Většina lidí prodává právě své výrobky, které vyrobíte ve svém volném čase. Když se vám bude dařit, můžete si klidně háčkováním, šitím nebo malováním vydělávat na plný úvazek. Na počátku to ale bude skvělé jako vedlejší příjem.
Další možností je soustředit se na online podnikání. Jestli vás baví reklama, soustřeďte se na marketing, copywriting nebo správu sociálních sítí. Stejně tak ale můžete podnikat v oblasti administrativy, anebo účetnictví. A jestli jste kreativně nadaní, vydělávat si můžete také grafikou nebo vytvářením originálních videí. Záleží jen na tom, co vás baví a jakou činností byste si chtěli vydělat další peníze.