Car Crash Phone Call Woman Girl  - Tumisu / Pixabay

Povinné ručení stále zdražuje, jeho cenu však můžete částečně ovlivnit

Přestože během loňského jara rostla cena povinného ručení pomaleji, než jsme zvyklí, tento rok pandemie zdražování nejvyužívanějšího pojišťovnického produktu již ubrzdit nedokázala. Počítá se tak s alespoň tříprocentním nárůstem a průměrná cena povinného ručení se dle dostupných údajů bude pohybovat na hranici 3 300 Kč. Proč ale povinné ručení vůbec zdražuje a můžete jeho cenu ovlivnit i vy?

Cena pojistného na celý rok je určována hned několika ukazateli a předně se berou v potaz údaje o nehodovosti a finanční náročnost krytí všech škod za uplynulé období. Pojišťovny ovšem musí cenu povinného ručení stanovit dopředu, a tak každoročně vytváří predikce toho, jak velký bude objem náhrady škod. Cena pojištění je však již roky problémem a Česká kancelář pojistitelů pravidelně upozorňuje na to, že pojišťovny vyplácí za škodní události více, než kolik vyberou na povinném ručení.

Teoreticky tak aktuální zdražování není dostatečné a řidiči by měli platit ještě více. Některé pojistky přitom vyjdou klidně na deset tisíc korun ročně, a to u aut, které dnes vídáme na silnicích běžně. Co je tedy to, co ovlivňuje cenu povinného ručení nejvíce?

Pokračování článku  Jak realizovat ING konto vstup na účet?

„Pojišťovny berou při kalkulaci ceny povinného ručení v potaz hlavně dva faktory, a to je věk řidiče a kubatura pojišťovaného vozidla. To se opírá o statistiky, které dlouhodobě vypovídají o faktu, že více nehod způsobují vozidla s větším objemem motoru, s větším výkonem, která jsou řízená mladými řidiči do 22 let,“ vysvětluje Aleš Rothbarth, expert z internetového srovnávače pojištění Klik.cz.

Cenu však mohou výrazně zvýšit i další dva faktory, a to trvalé bydliště řidiče a v neposlední řadě i jeho řidičská historie, tedy tzv. bonusy či malusy. „Naježděné bonusy jsou pro pojišťovny samozřejmě důležité a pro řidiče mohou znamenat klidně i o několik tisíc dražší pojistku. Samostatnou kapitolou je pak bydliště řidiče. Nechvalně známý je například fakt, že řidiče z Prahy vyjde povinné ručení o poznání dráže než například řidiče z menšího města ze Středočeského kraje,“ dodává Rothbarth.

Řidiči tak mají omezené možnosti, jak najít levné povinné ručení, těžko totiž změní své bydliště nebo případné nehody z historie. Široká nabídka pojišťoven na českém trhu však umožňuje určitý prostor pro snižování cen a vůbec nejlevněji si auto pojistíte online u jednoho zprostředkovatelů pojištění. Na zmíněném srovnávači Klik.cz například najdete povinné ručení za méně než 1000 Kč. „I u nás samozřejmě bereme v potaz všechny výše zmíněné faktory. Je však možné vybrat si takový pojišťovnický produkt, který je kompromisem mezi požadovanými službami a cenou, kterou lidé chtějí zaplatit, a to díky tomu, že během chvíle pro klienta srovnáme všechny nabídky trhu a přehledně je seřadíme dle preferencí. Samotné uzavření smlouvy je poté ještě jednodušší a trvá jen okamžik. Žádná zbytečná administrativa, ani hodiny na pobočkách pojišťoven,“ uzavírá Aleš Rothbarth z Klik.cz.

Pokračování článku  Jak probíhá sloučení půjček?
Car Transport Truck  - ArtisticOperations / Pixabay
ArtisticOperations / Pixabay

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *