Proč absolvovat rekvalifikaci + 5 tipů, jak ji zvládnout snadno

Rekvalifikaci můžete absolvovat v jakémkoliv věku a změnit obor svého zaměstnání nebo si rozšířit stávající vzdělání. Jedná se o velmi rychlý a efektivní způsob vzdělávání v dospělosti, který vám může pomoci najít si rychleji práci. Jaké další důvody hrají ve prospěch rekvalifikace a jak ji pomocí pár tipů zvládnout co nejlépe?

Co je to rekvalifikace a proč je vhodné absolvovat ji?

Rekvalifikace se absolvuje pomocí rekvalifikačního kurzu, který trvá většinou přibližně 3 až 6 měsíců. Za tuto dobu získáte znalosti a naučíte se schopnosti z nového oboru nebo si rozšíříte a aktualizujete ty stávající. Rekvalifikovat se můžete ve zcela nové oblasti, ve které nemáte žádné předchozí zkušenosti. Kurzy jsou naprosto vhodné i pro začátečníky v oboru.

Rekvalifikační kurz je zpravidla zakončen zkouškou a po jejím úspěšném zvládnutí vám je uděleno osvědčení o rekvalifikaci, které vás opravňuje vykonávat danou pozici. Nezapomeňte si jej tedy přidat do vašeho životopisu.

Nemáte čas studovat jazyky ve škole? Vyzkoušejte angličtinu online.

Podmínkou pro úspěšné dokončení kurzu bývá nejčastěji docházka na lekce minimálně  80 % a zdolání zmiňované závěrečné zkoušky. Nemusíte se bát, že vás čeká obrovská překážka, kterou byste snad neměli zvládnout – se správnou přípravou se jedná pouze o formalitu.

Ještě než se podíváme na tipy, jak zvládnout rekvalifikaci, pojďme se ještě na krátko zastavit u výhod absolvování rekvalifikačního kurzu.

Výhody, které vám přinese absolvování rekvalifikace

  • Vyšší šance na získání zaměstnání – možná jste léta pracovali na stejné pozici a o tu už přestává být v zaměstnavatelských kruzích zájem. Mezi tyto profese patří většinou řemesla a další pozice, které nahrazuje automatizace nebo vývoj technologií. Rekvalifikace vám dává novou šanci na získání zaměstnání v prosperujícím oboru.
  • Větší konkurenceschopnost – díky tomu, že si rozšíříte své vzdělání, získáte i výhodu oproti konkurenci, která se o svůj rozvoj příliš nezajímá. Můžete se tak stát vhodnějším a zajímavějším kandidátem o zaměstnání než další účastníci výběrových řízení a podobně.
  • Prevence syndromu vyhoření – možnost volby zaměstnání vám také přináší prevenci před syndromem vyhoření. Ten většinou vzniká díky stresovému prostředí, které lidi neřeší a snaží se jej vydržet. Mnohdy pak po pár letech přichází úplná nechuť k práci a apatie zvaná syndrom vyhoření. Díky možnosti změnit zaměstnání a přejít do zcela jiného oboru se můžete tomuto krajnímu stavu vyhnout úplně.
  • Možnost kombinace více oborů – někteří lidé jednoduše nesnesou nudu a stereotyp. Patříte mezi ně? Pak se vám bude hodit umět dvě (nebo i více) různá povolání. Získáte tak možnost najít si zkrácené úvazky a střídat pracovní náplň i během jednoho dne nebo třeba týdně či měsíce. Záleží na flexibilitě zaměstnání i té vaší. Nebo se můžete rekvalifikovat ve dvou příbuzných oborech (co třeba online marketing v kombinaci s personalistikou?) a vykonávat dvě funkce najednou v jedné firmě. Především ty menší a střední firmy se o takového schopného člověka poperou.
Pokračování článku  Skartace dokumentů? Jde to i profesionálně!

5 tipů, jak snadno a rychle zvládnout rekvalifikační kurz

Rozhodli jste se absolvovat nějaký z rekvalifikačních kurzů a už si jen vybíráte, který to bude? Možná vás také zajímá, jak jej co nejlépe zvládnout. Pojďme se podívat na pár tipů, které se vám budou hodit.

1.   Správný výběr je základ

Zamyslete se na co máte talent, jaké jsou vaše silné stránky a vlohy a vybírejte si nový obor dle těchto předností. Pokud budete dělat něco, co vás skutečně baví a naplňuje, máte mnohem větší šanci na úspěch.

Máte například skvělé komunikační schopnosti a baví vás práce s lidmi? Pak vás jistě bude zajímat kurz personalistiky. Pro tichého introverta zase bude vhodnější poklidnější zaměstnání jako účetní. Výběr je opravdu široký.

Proto byste při něm měli zvážit všechna pro a proti tak, abyste se na konci svého vybírání cítili opravdu jistě. S rozhodováním vám může pomoci náročnost kurzu, hodinová dotace, lokalita i reference od absolventů.

2.   Přizpůsobte svůj denní režim

Jakmile se na kurz přihlásíte, začněte si již dopředu zajišťovat skvělé podmínky pro jeho úspěšné zvládnutí. Jedná se o poměrně velký zásah do běžného time managementu. Proto je dobré připravit se na jeho změnu, zajistit si dojíždění, pokud jej budete potřebovat, hlídání dětí nebo informovat o vašem rozhodnutí rodinu a přátele.

Pokračování článku  Poradíme, jak zvládnout stěhování s chladnou hlavou

3.   Neztrácejte motivaci

Počáteční nadšení většinou rychle opadne. Zkuste si tedy přesně definovat svoji motivaci a klidně si ji i někam sepsat na papír. Když máte své proč černé na bílém, je těžší ztrácet chuť do vzdělání.

S motivací vám mohou pomoci následující otázky:

  • Jsem v současné práci spokojený/á?
  • Mám dostatečné finanční ohodnocení?
  • Baví mě moje současná práce? Cítím, že potřebuji změnu?
  • Jak si představuju svůj život za 5 let? Chci být stále tam, kde jsem nyní?

4.   Připravujte se i mimo hodiny

Na rekvalifikačním kurzu se dozvíte mnoho informací, které si je skvělé poznamenávat do nějakého sešitu a čas od času si je připomenout i doma. Pokud docházíte na manuálně zaměřený kurz, kde vás lektoři učí různé techniky a dovednosti (například kosmetička, kadeřnice apod.), můžete si své schopnosti trénovat na svých příbuzných a přátelích.

Praxe dělá ty největší mistry. Začít se učit až těsně před zkouškou není zrovna vhodná taktika.

5.   Využijte e-learning nebo konzultace s lektorem

Jestliže jste si zvolili kvalitní vzdělávací společnost (a my pevně doufáme, že ano), máte pravděpodobně k dispozici různé podpůrné materiály a pomůcky. Skvělý je například e-learning, kde si zkoušíte své znalosti. Využít také můžete konzultací s lektorem zdarma, především pokud máte nějaké doplňující dotazy nebo vám není něco jasné.

Rekvalifikace je zkrátka skvělým startovním bodem do nového života. Události posledních měsíců navíc nasvědčují tomu, že spousta z nás bude potřebovat nové zaměstnání, jelikož o to stávající přijde, pokud se tak už nestalo. Přejeme vám hodně štěstí na cestě za novým začátkem.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *