Proč hledat podnájem bez realitky?

Ne každý má nutně na to, aby si koupil vlastní byt. Stejně tak nemá každý možnosti toho, aby na něho dostal hypotéku. A tak je pro mnohé jediným východiskem v oblasti bydlení to, aby bydleli u někoho v nájmu. Samozřejmě najít ten správný byt nebo dům můžeme různými způsoby. Pokud je ale jeden, který je hojně doporučován, potom je to podnájem bez realitky. A proč se na něho zaměřit? Pojďme se podívat na několik hlavních pozitiv.

Víme, kde hledat kvalifikovaný odhad ceny nemovitosti.

Můžete výrazně ušetřit

Tím nejdůležitějším je určitě cenové hledisko. V rámci toho se nemusíte bát, že byste snad platili jakkoliv velkou provizi realitnímu makléři. Ta je v mnoha případech ve výši jednoho celého nájmu, což může činit i několik tisíc korun. Pokud tedy podnájem bez realitky zvolíte, dané peníze zůstanou jenom vám samotným. Bytů je v tomto směru rozhodně více než dost, jelikož stačí projít internetové inzeráty a sami uvidíte, kolik soukromých majitelů byt prodává.

Proč majitelé prodávají bez realitky? Je pro ně totiž výhodnější realitku obejít, protože mohou získat o mnoho více potenciálních zájemců. Služby RK zkrátka nemusí být vždy výhodné.

Když hledáte podnájem bez realitky, jednáte přímo s majitelem

Realitní makléři fungují pouze jako zprostředkovatelé mezi skutečným majitelem bytu a zájemcem, který se do něho chce nastěhovat. Mnohdy může dokonce platit i to, že se s konkrétním majitelem uvidíte třeba až na poslední schůzce, při podpisu smlouvy. V tomto směru je to poměrně nepraktické, jelikož musíte komunikovat pouze s makléřem, který nemusí být tak dobře informovaný. Nehledě na řadu dalších problémů. Třeba takových:

  • Nemá dostatek volného času
  • Záměrně zkresluje skutečnost
  • Je nespolehlivý
  • Nejde mu o naši spokojenost, ale o provizi
Pokračování článku  Nechce vám banka půjčit na podnikání? Můžete vsadit na soukromého investora

Pokud naopak jednáme přímo s majitelem nebo majitelkou bytu, můžeme mít velkou jistotu toho, že můžeme zavolat takřka kdykoliv, problémem není ani prohlídka v jakýkoliv termín, nebo komunikace na rovinu. Daný majitel zkrátka o domě nebo bytě řekne vše, co vás zajímá.

Ani smlouva nemusí být problém

Realitní kanceláře mnohdy řadu lidí straší tím, že podnájem bez realitky může být problémový v tom, že nemají jistotu právních služeb. Především v oblasti dostupných smluv, které jim může realitní společnost nabídnout. Ani to dnes nemusí být nijak neřešitelným problémem. Proč? Jelikož konkrétní smlouvy lze bez problémů najít na internetu. Vzorů je k dispozici na několik desítek a tak stačí vybrat ten správný, upravit konkrétní údaje a již dokument použít. A na co je dobré myslet při sepisování? Na to upozorňuje web Bezrealitky: „Nový občanský zákoník (NOZ) je postaven na smluvní volnosti stran. Ve smlouvě si de facto můžete ujednat téměř cokoli, co zákon nezakazuje a co zároveň neporušuje dobré mravy, veřejný pořádek, či práva týkající se postavení osob. Práva a povinnosti stran vyplývající ze smlouvy by měly být vzájemně vyvážené.“

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *