Půjčky peněz – jaká rizika mohou přinášet?

Půjčit si není v dnešní době nic složitého, jelikož nám k tomu může stačit třeba i počítač, nebo náš mobilní telefon. Důležité by mělo být to, abychom dokázali zvážit všechna rizika, která nám mohou půjčky peněz přinést. Jelikož půjčky obecně mohou být prospěšné, je třeba se problémům vyhýbat. Jedině tak budeme moci i my sami daný úvěrový produkt doporučit. Pojďme se podívat na nejčastější problémy.

Výrazné omezení našeho rodinného rozpočtu

To patří mezi nejběžnější důsledek půjčování. Na první pohled je sice dobré, že nám byl bankovní nebo nebankovní úvěr schválen, ale na druhý pohled musíme říci, že to ne vždy bude ku prospěchu. Je totiž řada lidí, kteří si neumí jednoduše spočítat to, kolik vlastně budou měsíčně platit. A to znamená jediné, a to fakt, že jim půjčky peněz, konkrétně tedy splátky zatíží rozpočet natolik, že jim nebude zbývat na běžné výdaje.

Řešení samozřejmě existuje, a tak v tomto směru doporučujeme takové úvěry, u kterých je možné splátky rozložit do delších termínů. Čím déle budeme splácet, tím menší měsíční splátky budou.

Nevýhodné půjčky peněz nás mohou připravit i o majetek

Další poměrně časté riziko, vlivem kterého můžeme přijít i o náš majetek. Na mysli aktuálně nemáme situaci spojenou s exekucí, ale spíše to, že za půjčku ručíme naší nemovitostí. Pokud se nejedná o hypotéku nebo bankovní americkou hypotéku, je vhodné se těmto variantám raději vyhnout. Stačí totiž několik nezaplacených splátek a rázem se ocitáme bez střechy nad hlavou. A jelikož za nás může často ručit i jiný člověk, můžeme připravit o střechu nad hlavou někoho z našich blízkých.

Tip pro vás: Chcete znát tři nejlepší půjčky bez rizika, přečtěte si již dříve vydaný článek!

Dobrým řešením je tedy nebrat si takovou půjčku, a pokud už ano, tak si zjistit všechny případné důsledky nesplácení. Další možností může být pojištění, proti schopnosti splácet. To se však může vztahovat jenom na některé situace, jako je:

  • Propuštění z práce
  • Úraz
  • Pracovní neschopnost
  • Smrt
Pokračování článku  Nebankovní půjčka bez zástavy - aneb když se bojíte se ztráty nemovitosti

Neuvážené úvěry nás přivedou do dluhové spirály

Velkým problémem mohou být také neuvážené úvěry, jelikož i ty jsou velkým problémem současné doby. Lidé si půjčují třeba na dovolenou, na drahou elektroniku, stejně jako na desítky dalších zbytečností. A pokud nemají na splátku, půjčí si znovu a jinde. A tím se dostávají do takzvané dluhové spirály, která může končit náročným oddlužením, nebo ještě něčím horším, čímže exekuce.

Zde samozřejmě musíme doporučit odpovědnost spojenou s tím, na co si peníze bereme a jak s nimi chceme naložit. Dané povinnosti dnes na svých webech často zmiňují i četné nebankovní společnosti, jako je třeba Cetelem. Jedním z bodů, který je na webu uveden, je třeba tento: „Zvážím, co si plánuji pomocí úvěru pořídit a zda to skutečně potřebuji. Pokud si beru půjčku na hmotnou věc, měl bych z ní mít užitek i potom, co ji splatím. Rozhodně si nepořizuji více spotřebitelských úvěrů najednou. Smysluplné jsou dlouhodobé investice, jako například vybavení domácnosti či rekonstrukce.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *