Typewriter Tax Return Government  - viarami / Pixabay

Vrácení daní v Rakousku můžete požadovat i pět let zpětně

Pracovali jste v Rakousku nebo jste tu dokonce stále ještě zaměstnaní? Pak byste měli vědět, na jaké daňové odpočty máte nárok, a co byste pro jejich získání měli udělat.

Tato země je totiž  k pracujícím lidem poměrně štědrá a vrácené daně v Rakousku se tak mnohdy těm českým nemohou rovnat ani náhodou. A ani dokumentů nepotřebujete příliš mnoho, však uvidíte sami.

Lohnzettel jako nezbytný základ

Zatímco v Česku si musíte obstarat  potvrzení o příjmech fyzické osoby ze závislé činnosti, nezbytné doklady o zálohách na daň a samozřejmě i dokumenty vypovídající o odvedeném sociálním pojištění, v Rakousku si  v tomto ohledu vystačíte jen s jedním jediným dokumentem. Jmenuje se Lohnzettel a vystaví vám ho zaměstnavatel a to:

  • po skončení příslušného kalendářního roku
  • a při ukončení pracovního poměru.

Záleží samozřejmě na tom, která okolnost u vás nastane dřív. Ve formuláři najdete vše – výši hrubého příjmu, odvedené daně, číslo rakouského sociálního pojištění apod.

Na co máte díky dokumentu nárok

Jakmile budete mít v ruce tento dokument, bude pro vás daňové přiznání Rakousko vlastně již hračkou. A ve hře nemusí být jen vrácení daní, ale třeba i vyplacení příspěvků na děti apod. Peníze z daní můžete dostat až pět let zpětně, takže se rozhodně nevyplatí váhat.

Pokračování článku  Co nabídne aktuální leták Globus?

Co si ještě opatřit

Pro vrácení daní z Rakouska si připravte také potvrzení s označením EU/EWR za příslušný daňový rok. To vám vystaví český daňový úřad (nutno podat žádost), jež je místně příslušný místu vašeho trvalého pobytu.

A co samotný formulář pro přiznání? Ten si můžete stáhnout elektronicky (na stránkách rakouského ministerstva financí) nebo zajít na úřady pro jeho listinnou podobu. Stačí vyplnit, zvolit způsob výplaty přeplatku a máte hotovo. Zažádat lze rovněž o daňový bonus na dětí, daňovou rezidenci, nárok na nezdanitelné minimum apod. Více informací se dozvíte na stránkách Tj-legal.cz.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *