Obsah článku
Pracovali jste v Rakousku nebo jste tu dokonce stále ještě zaměstnaní? Pak byste měli vědět, na jaké daňové odpočty máte nárok, a co byste pro jejich získání měli udělat.
Tato země je totiž k pracujícím lidem poměrně štědrá a vrácené daně v Rakousku se tak mnohdy těm českým nemohou rovnat ani náhodou. A ani dokumentů nepotřebujete příliš mnoho, však uvidíte sami.
Lohnzettel jako nezbytný základ
Zatímco v Česku si musíte obstarat potvrzení o příjmech fyzické osoby ze závislé činnosti, nezbytné doklady o zálohách na daň a samozřejmě i dokumenty vypovídající o odvedeném sociálním pojištění, v Rakousku si v tomto ohledu vystačíte jen s jedním jediným dokumentem. Jmenuje se Lohnzettel a vystaví vám ho zaměstnavatel a to:
- po skončení příslušného kalendářního roku
- a při ukončení pracovního poměru.
Záleží samozřejmě na tom, která okolnost u vás nastane dřív. Ve formuláři najdete vše – výši hrubého příjmu, odvedené daně, číslo rakouského sociálního pojištění apod.
Na co máte díky dokumentu nárok
Jakmile budete mít v ruce tento dokument, bude pro vás daňové přiznání Rakousko vlastně již hračkou. A ve hře nemusí být jen vrácení daní, ale třeba i vyplacení příspěvků na děti apod. Peníze z daní můžete dostat až pět let zpětně, takže se rozhodně nevyplatí váhat.
Co si ještě opatřit
Pro vrácení daní z Rakouska si připravte také potvrzení s označením EU/EWR za příslušný daňový rok. To vám vystaví český daňový úřad (nutno podat žádost), jež je místně příslušný místu vašeho trvalého pobytu.
A co samotný formulář pro přiznání? Ten si můžete stáhnout elektronicky (na stránkách rakouského ministerstva financí) nebo zajít na úřady pro jeho listinnou podobu. Stačí vyplnit, zvolit způsob výplaty přeplatku a máte hotovo. Zažádat lze rovněž o daňový bonus na dětí, daňovou rezidenci, nárok na nezdanitelné minimum apod. Více informací se dozvíte na stránkách Tj-legal.cz.