Není žádným překvapením, že mezi dlouhodobě oblíbené benefity, které firmy svým zaměstnancům nabízejí, patří – vedle stravenek, delší dovolené či práce z domova – také využívání služebního auta, a to jak na služební cesty, tak případně i k soukromým účelům. S používáním a provozem svěřeného vozidla se však pojí také jistá rizika, na něž je dobré být předem připraven. Vhod proto může přijít především kvalitní pojištění odpovědnosti zaměstnance. Víte, jak funguje?
Pojištění odpovědnosti zaměstnance jako benefit
Pojištění odpovědnosti je oboustranně výhodné – na jedné straně chrání zaměstnavatele před finanční či materiální ztrátou, stejně jako na druhé straně zaměstnance před rizikem nutné náhrady způsobené škody. Způsobí-li totiž zaměstnanec svému zaměstnavateli škodu, může po něm zaměstnavatel ze zákona požadovat její náhradu, a to až ve výši 4,5násobku hrubé měsíční mzdy zaměstnance. Při současné průměrné měsíční mzdě se tak vymáhaná částka může vyšplhat až ke 200 000 korun, což může představovat poměrně značný zásah do osobního rozpočtu.
Pro zaměstnance je tak pojištění odpovědnosti zárukou, že když rozbije firemní notebook či telefon nebo nabourá služební auto, nebude muset hradit způsobenou škodu ze svého.
Pojištění odpovědnosti chrání vás i služební auto
Ze zákona bude služební auto, stejně jako jakékoli jiné provozované vozidlo, samozřejmě pojištěno povinným ručením. Zaměstnanec, který je bude využívat a řídit, by si ovšem měl ověřit, zda má sjednané také pojištění havarijní, které pokryje případné škody na vozidle, a tedy na firemním majetku.
Zaměstnanec by zároveň měl mít na paměti, že veškeré další náklady, například spoluúčast za způsobenou škodu, bude zaměstnavatel oprávněn požadovat po něm.
Pojištění odpovědnosti zaměstnance lze sjednat u zaměstnavatelů, kteří mají sídlo na území ČR, nicméně bude platit při cestách jak v tuzemsku, tak na služebkách do zahraničí.
Spektrum rizik, před nimiž může být zaměstnanec chráněn, je široké, přesto je dobré mít také na paměti, že pojišťovna nemůže škodu vyplatit například v situacích, kdy byla způsobena pod vlivem alkoholu či zanedbáním stanovené obsluhy a údržby, což zdaleka neplatí jen u řízení služebního vozu.
Pojištění odpovědnosti zaměstnance navíc přijde vhod nejen v souvislosti se škodami na služebním autě, ale hodí se i v mnoha jiných situacích. Pojišťovna Kooperativa proto ostatně nabízí pojištění odpovědnosti zaměstnance jak ve variantě zahrnující řízení dopravního prostředku, tak bez něj. Cena pojištění odpovědnosti se pohybuje v řádu stokorun měsíčně, spolehlivě však chrání i před statisícovými náklady.