Každý podnikatel, který se zajímá o půjčky, se nejspíše setká s pojmem BRKI. Tajemná zkratka, která během žádosti o půjčku může sehrát velmi důležitou roli. Co tedy doopravdy znamená?
Bankovní registr klientských informací. Tak přesně tento pojem hledejte za zkratkou BRKI. V podstatě se jedná o databázi shromažďující informace o svých klientech. V této databázi se tedy nachází každá fyzická osoba i podnikatelé, kteří mají s členskou bankou uzavřený určitý typ smlouvy. Zároveň sem spadají i ti klienti, jenž smlouvu uzavřenou už měli nebo o ni právě žádají.
Seznam členů BRKI najdete přímo zde, podívejte se tedy, zda sem spadá i vámi vybraná banka. Pokud se budeme zajímat o typy smluv, patří sem zpravidla spotřebitelský úvěr, hypotéka, stavební spoření, kontokorent či smlouva na kreditní kartu.
Co všechno o vás BRKI ví?
Teď se pojďme podívat na to, které informace o vás BRKI shromažďuje a je ochoten je poskytnout všem svým členským bankám. Nutno podotknout, že BRKI nepotřebuje váš souhlas k poskytnutí osobních údajů, členské banky tedy mohou do registru nahlížet kdykoliv chtějí.
BRKI zaznamenává:
- vaše osobní identifikační údaje (jméno, příjmení, datum narození, rodné číslo i adresu),
- počet vašich dosavadních úvěrových smluv,
- výše jednotlivých úvěrů i splátek,
- vaši platební morálku, tedy historie splácení všech finančních závazků,
- žádosti o úvěr.
Všechny tyto informace se jednou za měsíc pravidelně aktualizují a v databázi jsou uchovány až 4 roky po ukončení finančního závazku, tedy jeho splacení. Pokud jste o úvěr teprve žádali a z nějakých důvodů nedošlo k uzavření smlouvy, BRKI tuto informaci uchovává pouze 1 rok ode dne podání žádosti.
Nebankovní půjčky vám schválí i se zápisem v registru!
Financování vašeho podnikání je více než nutné, potřebujete urgentně řešit finanční závazky vůči státu, exekuce nebo nějaký jiný problém a máte záznam v registrech? Počítejte s tím, že banka vaši žádost nejspíš odmítne. Můžete se však obrátit na poskytovatele nebankovní půjčky, ti totiž do registru nenahlíží.