Money Back Up Save Money Save Bank  - RoboAdvisor / Pixabay

Zbytečné chyby, které připravují vaši domácnost o peníze

Nakupujete impulsivně a bez plánu, jdete na účtu do mínusu, nebo jste líní zjistit si nejvýhodnější nabídku dodavatelů energií. Zjistili jsme, proč žijete od výplaty k výplatě a co se s tím dá dělat.

Umíte šetřit a dokážete si dát část výplaty stranou na horší časy? Podle průzkumu z loňského roku, který provedla agentura STEM/MARK, na tom Češi s hospodařením nejsou nijak valně. Víc než polovina českých domácností žije od výplaty k výplatě a vůbec nesleduje své výdaje. Navíc neustále stoupá zadluženost českých domácností, přičemž nejčastější příčinou je ztráta zaměstnání, nebo život nad poměry a nevytváření si dostatečných rezerv.

Možná i vy patříte mezi domácnosti, kterým zcela zbytečně utíkají peníze mezi prsty – a přitom napravení zbytečných finančních chyb není nijak složité:

1. Pište si seznamy

Psaní seznamů vám může připadat jako pedantský a nudný zvyk, ale skutečností zůstává, že většina domácností pravidelně vyhazuje značné množství přebytků, které nestihne spotřebovat. Přitom, podle citovaného průzkumu, si například nákupní seznam píše jen třetina lidí.

Pokračování článku  Jaké produkty nabízí poštovní spořitelna Era?

Zkuste si, alespoň jeden měsíc, plánovat dopředu, co který den uvaříte k obědu, večeři, nebo co připravíte ke svačině. A nakupujte důsledně podle tohoto seznamu. Budete překvapeni, o kolik klesnou nejen vaše účty za nákupy, ale i jak dokážete beze zbytku zužitkovat obsah ledničky.

2. Ušetřete na energiích

Zůstáváte u stále stejného dodavatele energií, protože máte pocit, že všichni nabízejí plus mínus to stejné, případně jste líní pátrat po výhodnějších podmínkách? Velká chyba. Ceny energií se mezi jednotlivými dodavateli liší až o několik tisíc, které už v rodinném rozpočtu rozhodně poznáte. Dávno už neplatí, že čím větší dodavatel, tím levnější cena plynu nebo elektřiny a rozdíly mezi jednotlivými nabídkami se mohou lišit až o třetinu.

Non Smoking Do Not Smoke  - HansMartinPaul / Pixabay
HansMartinPaul / Pixabay

3. Zrušte kontokorent

Možná vám to připadá jako vynikající nápad, jak získat půjčku prakticky “zadarmo” a bez vyplňování tuny formulářů. Nicméně napadlo vás někdy spočítat si, kolik si vaše banka připočítá na úrocích z kontokorentu? Pokud se ponoříte hlouběji do svých bankovních výpisů, velmi rychle dospějete k poznání, že zdaleka nejde o tak výhodnou nabídku, jak se na první pohled jeví.

Pokračování článku  Jaké produkty nabídne klientům Air banka?

Nastřádejte si dostatek peněz, abyste mohli kontokorent splatit a poté si tuto službu zablokujte. Nebude vás to svádět k neustálému překračování vlastních limitů.

4. Nakupujte chytře

Nejhorší situací, která může při nakupování pro vaši peněženku nastat, je podle odborníků konstelace, kdy jdete nakupovat s dítětem, hladoví a ještě k tomu spěcháte. Potom máte tendenci naložit si do nákupního košíku i celou řadu položek, které vůbec nepotřebujete a ani nespotřebujete.

Před odchodem do obchodu si pečlivě zkontrolujte stav zásob, které máte ještě doma, nakupujte v klidu a u každé položky se sami sebe zeptejte, jestli jí skutečně potřebujete a chcete koupit. Na vašem účtu se tyto změny projeví záhy.

5. Pořiďte si tlakový hrnec

Už dávno neplatí, že “papiňák” je ďábelský vynález, který občas vybuchuje a k jehož obsluze je potřeba speciální školení. Kromě toho, že vám vaření v tlakovém hrnci výrazně ušetří čas, zaznamenáte tuto investici i na stavu svého konta. Vaření v tlakovém hrnci totiž spotřebovává výrazně méně energie než klasická příprava jídel v obyčejném nádobí.

Savings Piggy Bank Hand Money Save  - horstkoenemund / Pixabay
horstkoenemund / Pixabay

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *