Obsah článku
Nehody a různé karamboly, ze kterých vyplývají finanční škody, se stávají každodenně. Samozřejmě se nevyhýbají ani pracovnímu prostředí, kde může škoda způsobená zaměstnavateli vést k nelibosti vás dále zaměstnávat, ale také k nutnosti uhradit vzniklou škodu podle zákoníku práce. Při průměrné mzdě 50.000 korun to může být až neskutečných 225.000 korun, o které bude rodinný rozpočet chudší. Při nehodách firemních vozů navíc tato částka není neobvyklá. Není vhodnější se krýt kvalitním pojištěním?
Co může zaměstnavatel požadovat?
„Pan Josef je obchodní manažer, který používá firemní vůz pro služební cesty i soukromé jízdy. Byl mu přidělen vůz Škoda Superb v hodnotě 750.000 korun, který každodenně používá. Při jedné z cest však má nehodu, při které je vůz zcela zničen.“ Klasický případ, který může skončit právě požadavkem zaměstnavatele na uhrazení škody až do výše 225.000 korun, což je 4,5násobek hrubé měsíční mzdy pana Josefa a také částka, na kterou má zaměstnavatel podle zákoníku práce nárok.
Pojištění odpovědnosti zaměstnance
Právě v těchto případech je dobré mít ochranu v podobě vhodného pojištění. Tím je pojištění odpovědnosti zaměstnance, které lze sjednat až do maximální pojistné částky ve výši 500.000 korun. V rámci tohoto produktu je spoluúčast vždy povinná, ale lze nastavit její úroveň. Velkou výhodou je celosvětová platnost, proto pojistku využijí především zaměstnanci vyjíždějící na zahraniční služební cesty a montáže.
Tři varianty dle druhu pracovního zařazení
Pro koho se pojištění hodí? U ERGO pojišťovny lze sjednat tuto pojistku ve třech různých variantách, které se rozlišují v druhu pracovní činnosti. Zatím standardní varianta je vhodná pro zaměstnance pracující v kancelářích, dílnách nebo laboratořích, kteří nevyjíždějí mimo pracoviště, varianty ŘIDIČ a ŘIDIČ PLUS ocení všichni, kdo mají přidělené vozy, potažmo je používají pro soukromé jízdy se souhlasem zaměstnavatele.