Půjčka na směnku? Nejjednodušší, ale nejméně výhodná možnost úvěru?

Půjčit si dnes můžeme různými způsoby. Někdo zabrousí do segmentu klasických bankovních či nebankovních půjček, kde je třeba klasická smlouva. Jiný zase využije mikropůjčky, kde stačí pouze odsouhlasit obchodní podmínky.

Mezi obojím ale stojí ještě jedna možnost, kterou je půjčka na směnku. Ta je dnes velmi často spojována ani ne tak jako se segmentem nebankovních společností, jako se soukromým sektorem, především potom s mnoha lichváři.


Čím je půjčka na směnku charakteristická?

Především tím, že daným způsobem si lze půjčit doslova libovolnou částku a tak záleží hlavně na poskytovateli, kolik žadateli nabídne. Výjimkou nemusí být tisíce, ale stejně tak i miliony. Často se jedná o velmi jednoduchou možnost, která nijak nevyžaduje ověřování bonity, nebo příjmů. S tím jde ruku v ruce hlavně nevýhodnost, která je spojena s vysokými úroky.

Pozitivum bychom v této půjčce přece jenom našli, a je jím onen smluvní závazek, který souvisí doslova s podepsaným listem papíru. Nejsou totiž třeba několikastránkové smlouvy, jelikož směnka dnes patří mezi nejjednodušší právně uznatelný dokument nejenom na trhu s úvěry.

Bez čeho se půjčka na směnku neobejde?

Samozřejmě bez onoho zmíněného dokumentu, tedy směnky. Dnešní právní úprava umožňuje, aby byla napsána na jakémkoliv listu papíru, pokud bude mít správné náležitosti. Mezi ty patří:

  • Nadpis „směnka vlastní“
  • Identifikace obou stran
  • Částka, která má být vrácena
  • Datum a forma, jak má být vrácena
  • Datum sepsání směnky
  • Podpis výstavce (žadatele o půjčku)

V rámci daného dokumentu tak vůbec nezaznívá, proč byla směnka vystavena, nebo kolik vlastně bylo půjčeno. Jedinou sumou je tedy ta, kterou je třeba vrátit.

Vymahatelnost směnky

Ta je velmi dobrá, jelikož v případě jejího nezaplacení stačí, pokud daný věřitel se směnkou navštíví konkrétní soud, který může na jejím základě vydat platební rozkaz. Tím je svým způsobem uznán samotný dluh uznán a následně může vše směřovat až k samotné exekuci. A to, aniž by se pátralo po různých okolnostech, proč dluh vznikl, zda byly splněny zákonné podmínky, nebo nakolik byla půjčka výhodná či nevýhodná.

Problémy spojené s dluhovými pastmi

Pokud je skupina žadatelů, kteří této možnosti využívají nejvíce, jsou to problémoví klienti – lidé bez práce, v registrech dlužníků, kterým už nepůjčí ani běžné nebankovní společnosti. Vlivem toho je půjčka na směnku může přivézt ještě do větších problémů, než jsou nyní. A ty mohou vyvrcholit ztrátou majetku, popřípadě oddlužením.

Ani to ale nemusí být východiskem, jelikož jak uvádí expert David Vozák.

Oddlužení má přesně stanovená pravidla, která musí dlužník dodržet, aby soud oddlužení povolil. Nestává se tak v každém případ.

I proto je doporučováno, pokud není úvěr poskytnut bankou či klasickou nebankovní společností, půjčku na směnku raději nevyužívat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..