Potřebujete půjčit na výbavu domu? Vyzkoušejte spotřebitelský úvěr

Potřebujete si půjčit na nové vybavení domácnosti, dovolenou, automobil nebo prostě jen musíte překlenout zbývající čas do výplaty? Pak si můžete zažádat o spotřebitelský úvěr. Ten je totiž určený právě pro financování běžných potřeb. Pojďme si tento finanční produkt ve stručnosti představit a říci si něco o jako základních výhodách a nevýhodách. V tomto článku se také dozvíte, na co byste si při sjednávání spotřebitelského úvěru měli dát pozor.

Specifika spotřebitelského úvěru

O spotřebitelském úvěru se obecně hovoří, pokud máme na mysli půjčky určené běžným spotřebitelům. Dalším specifikem spotřebitelských úvěrů je, že jsou určeny ke krytí obecných potřeb. Půjčit si takto můžete od několika tisíc korun až po půl milionu. Pokud jde o úrokovou sazbu, ta se běžně pohybuje okolo 10 až 20 % za rok. Úvěry tohoto typu poskytuje mnoho různých společností, ať již z bankovního nebo nebankovního sektoru.

Pokračování článku  Co můžete udělat pro to, abyste podnikali efektivněji?
Potřebujete půjčit na výbavu domu? Vyzkoušejte spotřebitelský úvěr
Potřebujete půjčit na výbavu domu? Vyzkoušejte spotřebitelský úvěr

Za jakých podmínek je možné spotřebitelský úvěr získat?

Na spotřebitelské úvěry se vztahují podobné podmínky, jako na většinu ostatních typů úvěrů. Bude vám tedy nabídnuta tím nižší úroková sazba, čím lepší bonitu dokážete doložit. Obvykle je významnou překážkou na cestě za spotřebitelským úvěrem zápis žadatele v registru dlužníků. Existují však i specifické případy, kdy se nemusí jednat o problém.

Pokud například splácíte hypotéku, budete v registru dlužníku uvedeni, a přesto budete pravděpodobně moci získat standardní spotřebitelský úvěr. Banky vám však další úvěr neposkytnou v případě, že jste měli v minulosti problémy se splácením svých závazků. Stačí jedna zpožděná platba za telefon a možná budete v procesu schvalování úvěru ohodnoceni jako potenciálně problematický klient představujete se riziku neobjektivního řeše

Na co si dát pozor u nebankovních společností?

Z tohoto důvodu se mnoho žadatelů, kteří jsou zapsáni v registru dlužníků, uchyluje pod křídla nebankovních finančních institucí, které běžně spotřebitelské úvěry nabízí za volnějších podmínek. U nebankovních subjektů je možné počítat s vyšší šancí na získání spotřebitelského úvěru, nicméně tato výhoda je vykoupena vyššími náklady, a to ne jen vyšší úrokovou sazbou, ale někdy i extrémně tvrdými sankčními poplatky za prodlení se splácením. Tyto pokuty bývají zakotveny přímo ve smlouvách, nicméně mnohdy jsou uvedeny v nepřehledných pasážích a pochopitelně velice malým písmem. Každou smlouvu o spotřebitelském úvěru si tedy důkladně prostudujte.

Pokračování článku  Kalendáře nejsou zastaralé – naplánujte si všechny své záležitosti dopředu a vyhněte se nepříjemnostem

Pozor si při sjednávání spotřebitelského úvěru dejte také na takzvanou rozhodčí doložku, která se může v navrhovaných smlouvách od některých poskytovatelů úvěrů objevit. V případě komplikací by spor neprobíhal v rámci soudního řízení, ale ve spolupráci s předem určeným arbitrem, který může za určitých okolností spolupracovat s danou finanční institucí. Pokud byste si tedy vzali spotřebitelský úvěr se smluvně zakotvenou rozhodčí doložkou, vystavujete se riziku neobjektivního řešení případných sporů.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *